Irvin D. Yalom

17. září 2013 v 11:52 | Hana Blau
Ačkoli jsem přes prázdniny nepřečetla knihy, které byli na seznamu, tak jsem nezahálela a přečetla jiné. Knihy, které se často opakovaly na FB skupině "co čteme", takhle skupina je má zhouba, protože chci přečíst devadesát procent knih o nichž se tam píše, ale to zkrátka není v lidských silách, ani kdybych omezila nutnost spánku na minimum a tak selektuju.

Selekcí prošly (mimo jiné) dvě knihy amerického psychiatra a psychoterapeuta Irvina. D. Yaloma. Tento pán vzhledem ke své profesi píše beletrii z oblasti psychiatrie a psychologie.

První, která mi padla do rukou byla Když Nietzsche plakal. Tento příběh je o setkání Nietzcheho a Breurera. Tito dva muži, význačné osobnosti nejen devatenáctého století, se ve skutečnosti sice nikdy nesetkali, ale jak by to vypadalo, kdyby se tak stalo? Dalšími postavami románu je mladičký Sigmund Freud a tak se dovíme i něco o začátcích psychoanalýzy a Lou Salome po jistou dobu blízká přítelkyně Friedricha, je to právě ona, která zinscenuje ono setkání. V knize se proplétá psychologie s filosofií Freadricha Nietzscheho.

Druhá kniha tohoto autora, která se mi dostala do rukou byla Léčba Schopenhauerem, tato není historickým románem. Je to příběh o terapeutické skupině jejíž psychiatr zjistí, že má rakovinu a zbývá mu rok bezstarostného života. Jak využít tento čas? Člověk by čekal něco ve sylu filmu Jíst, meditovat, milovat, ale tento pán se rozhodl pokračovat v tom jak žil doposud. Ovšem muž, pro nějž je jeho práce nadmíru důležitá, je vlastně posláním se rozhodne zjistit, co se stalo s pacienty, kterým pomoci nedokázal. První katra po níž sáhne je na sexu závislého Philipa, kterého považuje doktor Hertzfeld za své "fatáln" selhání. Zavolá Philipovi a brzy zjistí, že tento chladný muž se své závislosti zbavil sám a nyní poskytuje filosofickou terapii a rád by se stal pschoterapeutem. K tomu ale potřebuje supervizora a učiní doktoru Hezfeldovi nabídku, neboť ten je překvapen jeho uzdravením. Doktor Herzfeld souhlasí, ale jen v případě, že se Philip zapojí do terapeutické skupiny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama