Sukot

22. září 2013 v 12:33 | Hana Blau
Už delší dobu chci na blog přidávat články z oblasti judaismu a později to tady možná i okupovat mými oblíbenými spisovateli, ale zpět k judaismu. Chtěla jsem začít svátkem, který se v té dané době slavil, ale zlé (líné, zahálčivé) síly tomu nechtěly a já se s každým svátek o týden sekla a čekala na další, věčné opakování.
Dnes jsem si, ale řekla "Raději pozdě než-li později" a napíšu vám něco o svátku Sukot Chag ha Sukot - svátek stanů/chat.

Sukot je jedním z poutních svátků. Poutní svátky (Šaloš regalim) jsou tři, nejznámnější je asi Pesach, pak je to Šavuot a právě Sukot, který se slaví týden po Jom kipur (oslava nového roku) a trvá sedm dní od 15. do 22. tišri, v našem kalendáři září/říjen. O těchto svátcích se připomínají významné události dějin Izraele, jsou to svátky radostné, oslavující úrodu a pouť do jeruzalémského Chrámu.
Sukot připomíná čtyřicetileté putování pouští a Suka boží ochranu, mimo to je Sukot oslavou sklizně a vinobraní. Děkuje se Hospodinu za vše, co člověku dává. Připomíná se hojnost, jíž se Židům v Zemi zaslíbené po čtyřiceti letech putování dostalo. Oslava Sukotu je jedním z biblických přikázání (LV. 23,42-43), které nařizuje, aby věřící po sedm dní žili v improvizovaném přístřešku - Suka. Suka je vyzdobena květinami, obrázky, chvojím a měla by být zkonstruována tak, aby byly vidět hvězdy. Při ranní bohoslužbě se mává svazkem květin, které se na nazývají lulav, lulav je palmová ratolest k níž je přidána myrtha a vrbové větévky.
Osmý den se Sukot světí jako samostatný svátek a toho dne se při bohoslužbách v Izraeli ukončuje starý a začíná nový roční cyklus předčítání z Tóry.
V diaspoře (mimo Izrael) se cyklus obnovuje o den později o svátku Simcha Tóra (Radost z Tóry). O tomto svátku se svitky vyjímají ze aron ha Kodeš (svatostánek, kde bývá Tóra uložena) a věřící jsou vyvolávání a obcházení almemor (vyvýšené místo odkud se čte Tóra) a odříkává se kantor (soubor tardičních biblických či liturgických veršů), tento průvod je doprovázen tanci, děti mají lampiony a vlaječky, oslavy jsou obohaceny místními zvyklostmi.

O svátku Sukot hezky vypráví film Ušpizin


Zdroje:
Historie Židů v Čechách a na Moravě - Tomáš Pěkný
Židé - dějiny a kultura - Leo Pavlát
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sarushef sarushef | Web | 22. září 2013 v 12:58 | Reagovat

Zidovske svatky a obecne kultura mi prijdou jako hrozne zajimavy tema, bohuzel jsem jeste nenasla cas abych se o tom dozvedela trochu vic nez jen co je sabat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama