Jak jsem se chtěla stát minimalistou

8. února 2014 v 19:07 | Hana H.
Od jisté doby trpím úchylkou zbavování se věcí, vždycky to přijde nárazově, jako záchvaty přežírání, nakupování,... Dost se to podobá záchvatům uklízení, ale vyhazujete tak nějak víc věcí. Stupňuje se to. Dřív mi stačilo, že jsem vyházela papíry, narvala plyšáky/oblečení/knihy do igelitových sáčků a exportovala je do jiné místnosti, nenositelné oblečení jsem vyřadila, vymazala "stažené soubory" z laptopu a měla jsem na pár měsíců blažený klid. Eliminovala jsem VIDITELNÉ věci na minimum, ale pak mi začaly vadit věci i v šuplících a to jsou tato místa poloprázdná, neboť si u nich potrpím až na sterilní pořádek. V šuplících musí být vše rozřazeno a srovnáno..... dnes jsem ve stadiu, kdy jsem skříň vyměnila za proutěný koš, zbavuju se ÚLOVKŮ STOLETÍ (bláznivé věcičky ze sekáče, který by patrně nikdo nekoupil) a uvažuju o zrušení své skrovné knihovničky.
V souvislosti s touto mou úchylkou jsem při brozdání na internetu našla nový životní styl, který se objevuje v reakci na náš konzum, ten je v posledních letech často kritizován a to není nic jihého než minimalismus. Měli jsme minimalismus v umění, architektuře, módě, tak teď ho budeme mít v životě. Já jsem se pro tuto myšlenku nadchla. Během několika málo hodin jsem měla přečtené blogy, které se této problematice věnují. Stáhla jsem si knihu Lea Babauty, který je guru minimalismu a už už jsem se chystala na sepsání sta věcí, které nezbytně potřebuji a zbytek jsem chtěla prodat, věnovat, vyhodit.
Vystřízlivění z této euforie přišlo právě při čtení Babautova návodu k minimalistickému bytí a nebytí. Od jisté doby nejsem fanoušek východních filosofií, rovnováhy a "funkcionalismu" v žití a na tom je právě minimalistický životní styl založen. V knize najdete návod, jak ÚČELNĚ zařídit domácnost. Jak upravit počítač, aby bylo vše snadno a RYCHLE dohledatelné. Jak jíst. Jak ze sebe udělat ranní ptáče. Jaké oblečení nosit. Jak se zbavit zahálky ( prokrastinace). Jak se stát produktivnější a kreativnější, prostě z vás bude takový malý Steve Jobs, neboť všichni minimalisté mají MAC :D (dobře to není podmínkou).
Život podle této příručky je jako ty krásné minimalistické byty, jež jsou účelné, harmonické, elegantní a svou jednoduchostí neuvěřitelně kreativní. Já bych v takovém bytě nechtěla žít, i když nesnáším přehršel věcí a někdy bych si přála jen bílou místnost s matrací v rohu. Chybí mi tam lidovost a kýč, mám ráda obrazy luk na nichž se pasou srny a hrnky s kočkami a klubíčky. Nevěřím, že pro nás Evropany je přirozená jakákoli harmonie, jsme maniodepresivní psychopati. Naši géniové jsou alkoholici a blázni a né meditující mniši popíjející čaj.

Odkazy pro zájemce:

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lila lila | Web | 8. února 2014 v 20:46 | Reagovat

Já žiju přesně uprostřed toho obrázku. Já jsem asi divná ale nikdy jsem záchvatově nic nedělala asi jsem přeci jen trochu nihilista. Navíc mi rodič pořídil když jsem byla mladší neuvěřitelně praktickou šuplíkovou komodu. Do té se vleze naprozo všechno. Oblečení navíc pořád vylepšuju a právě z těhle podivno kousků mi to jde nejlíp.

2 Hana H. Hana H. | Web | 8. února 2014 v 23:35 | Reagovat

[1]: Jak já vám nezáchvatovitým lidem závidím (a neboj rozhodně nejsi sama já mám okolo sebe spoustu nezáchvatovitých lidí) :D. Já jdu z jednoho extrému do druhého :D. Většinou jsem teda nepřirozeně vyrovnaná a z toho mi přepne mozek a udělám něco, co nechápu. :D.
Nejde ani tak o praktičnost nábytku, jak jsem psala, mé šuplíky jsou vzorem schématičnosti a mohla by se na nich vyučovat Kantova filosofie :D. S příchodem záchvatu jde, ale vše pryč od věcí po vlasy :D.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama