Žítkovské bohyně - Kateřina Tučková

2. února 2014 v 13:07 | Hana H.
O Vánocích jsem měla tu čest, že se mi do rukou dostaly Žítkovky resp. Žítkovské bohyně. Knihy byla bestsellerem snad předchozích dvou let a dostat se k ní v knihovně vyžadovalo velkou dávku trpělivosti. Někteří to nevydželi a zamířili do knihkupectví. Nákup to určitě nebyl smolný a já si taky na jeden výtisk brousím zoubky, ale až dokončím svou LADISLAVFUKS sbírku.

Příběh nás zavede na zasněžené vrcholky Bílých Karpat, kde žije lid svérázný, pijící pálenku, chodící v krojích každou neděli do kostela a okopávající kamenitá políčka. Je to lid zasmušilý a větrem zbitý, tamnější lidé žijí osamoceně ve svých chajdaloupkách a vše řeší tak nějak po svém, to dobré i to zlé. A právě mezi tímto lidem žijí Bohyně, žijí tam odpradávna, na tom kouzelném místě. Zdejší lid k Bohyním chodí v nesnázích, s nemocemi, trápením, prosbami,...ony jim udělají čaj ze zelin a bohují.
Jsou to ženy plné energie, svérázné a pečující. Ženy, které žijí podle prastarých pravidel i ve století dvacátém, i když tato pravidla někdy znějí jako báchorky starých bab, tak se nevyplácí jimi opovrhovat.
Bohyně byly fascinací pro nacistické ideology, kteří v nich viděli původní árijské obyvatelstvo a pro komunismus zas nevyhovující, protože nespadaly do tabulek. Nám už nepomohou.. dcery se nechtěly učit umění bohovat a odešly do měst, matky zemřely a s nimi i tajemství bohování... a my můžeme jen vzpomínat, snít a rozjímat třeba právě ve Starém Hrozenkově.

Příběh je prokládán archivním materiálem a osobními výpověďmi, čímž se dostáváme na novou úroveň, kdy se z píběhu stává tatk trochu studie a já si celou dobu kladla otázku, jaká tajemství ještě ukrývají naše archívy???
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lila lila | Web | 4. února 2014 v 18:21 | Reagovat

Nad tohle knížkou taky hodně uvažuju že si přečtu. No vydržela jsem jednou čekat skoro půl roku tak to zvládnu.

2 ShaylaXjxpz ShaylaXjxpz | E-mail | 12. října 2018 v 2:23 | Reagovat

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 16.0 + XEvil 4.0":
captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
a více než 8400 dalších kategorií captcha,
s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
Můžete připojit XEvil 4.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
Hodně štěstí!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama