Žítkovské bohyně - Kateřina Tučková

2. února 2014 v 13:07 | Hana H.
O Vánocích jsem měla tu čest, že se mi do rukou dostaly Žítkovky resp. Žítkovské bohyně. Knihy byla bestsellerem snad předchozích dvou let a dostat se k ní v knihovně vyžadovalo velkou dávku trpělivosti. Někteří to nevydželi a zamířili do knihkupectví. Nákup to určitě nebyl smolný a já si taky na jeden výtisk brousím zoubky, ale až dokončím svou LADISLAVFUKS sbírku.

Příběh nás zavede na zasněžené vrcholky Bílých Karpat, kde žije lid svérázný, pijící pálenku, chodící v krojích každou neděli do kostela a okopávající kamenitá políčka. Je to lid zasmušilý a větrem zbitý, tamnější lidé žijí osamoceně ve svých chajdaloupkách a vše řeší tak nějak po svém, to dobré i to zlé. A právě mezi tímto lidem žijí Bohyně, žijí tam odpradávna, na tom kouzelném místě. Zdejší lid k Bohyním chodí v nesnázích, s nemocemi, trápením, prosbami,...ony jim udělají čaj ze zelin a bohují.
Jsou to ženy plné energie, svérázné a pečující. Ženy, které žijí podle prastarých pravidel i ve století dvacátém, i když tato pravidla někdy znějí jako báchorky starých bab, tak se nevyplácí jimi opovrhovat.
Bohyně byly fascinací pro nacistické ideology, kteří v nich viděli původní árijské obyvatelstvo a pro komunismus zas nevyhovující, protože nespadaly do tabulek. Nám už nepomohou.. dcery se nechtěly učit umění bohovat a odešly do měst, matky zemřely a s nimi i tajemství bohování... a my můžeme jen vzpomínat, snít a rozjímat třeba právě ve Starém Hrozenkově.

Příběh je prokládán archivním materiálem a osobními výpověďmi, čímž se dostáváme na novou úroveň, kdy se z píběhu stává tatk trochu studie a já si celou dobu kladla otázku, jaká tajemství ještě ukrývají naše archívy???
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 lila lila | Web | 4. února 2014 v 18:21 | Reagovat

Nad tohle knížkou taky hodně uvažuju že si přečtu. No vydržela jsem jednou čekat skoro půl roku tak to zvládnu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama